UV zračenje i sunčane naočale: Kako zaštititi oči?

Sunčane naočale

Vjerojatno već znate kako dugo izlaganje štetnim UV zrakama može uzrokovati opekline i rak kože, a jeste li znali kako može naštetiti i vašim očima?

Dugotrajna izloženost štetnim UV zrakama povezana je s brojnim problemima poput katarakte, makularne degeneracije, pinguecule, pterigija i fotokeratitisa.

Što je UV zračenje?

Postoje 3 kategorije ultraljubičastih zraka:

UVC – to su najjače zrake s najkraćom valnom duljinom i potencijalno su najštetnije. Na sreću, ozonski omotač blokira sve UVC zrake.

UVB – ove zrake su nešto duže i nisu toliko jake kao UVC. Ozonski omotač i njih djelomično filtrira, ali dio svejedno uspije doprijeti do zemljine površine. U malim količinama UVB zračenje stimulira produkciju melanina i uzrokuje tamnjenje kože, ali u prevelikim količinama uzrokuje opekline i rizik od raka kože. Ovo zračenje nije toliko opasno za oči jer rožnica upija gotovo 100% UVB zraka.

UVA – zrake koje su najbliže vidljivoj svjetlosti najštetnije su za ljudsko oko jer prolaze kroz rožnicu sve do leće i mrežnice. Dugotrajna izloženost UVA zrakama povezana je s nastankom makularne degeneracije.

Kako biste potpuno zaštitili oči od štetnog zračenja preporučljivo je nositi sunčane naočale čak i ako nema sunca jer UV zrake prolaze i kroz oblake.

Faktori rizika

Ako provodite vrijeme na otvorenom može doći do različitih problema s očima, ali to ovisi i o brojnim drugim faktorima poput:

  • Geografske lokacije – UV zračenje je jače u tropskim područjima, blizu ekvatora. Što ste dalje od ekvatora, manji je rizik.
  • Nadmorska visina – UV zračenje je jače na većim nadmorskim visinama.
  • Vrijeme u danu – najjače zračenje je kada se sunce nalazi najviše na nebu, odnosno između 10 i 14 sati.
  • Položaj – zračenje je obično jače na otvorenim površinama, posebno ako je prisutan snijeg ili pijesak, a manje je u urbanim područjima kraj visokih zgrada i kuća.
  • Lijekovi – određeni lijekovi poput kontracepcijskih pilula i sredstava za smirenje mogu povećati osjetljivost na UV zračenje.

Djeca također trebaju UV zaštitu

Rizik od nastanka raznih očnih bolesti je kumulativan, odnosno povećava se s godinama. Zato je važno zaštititi dječje oči od sunca. Djeca također provode više vremena na otvorenom i leća u dječjem oku je prozirnija od leće odraslog čovjeka.

Na Adrialece.hr pronađite odgovarajuće sunčane naočale za svoje dijete .

Sunčane naočale – najbolja zaštita od UV zraka

Kako biste se pravilno zaštitili od sunca i štetnih UV zraka, uvijek na otvorenom nosite sunčane naočale. Nabavite bar jedan par sunčanih naočala s velikim lećama kako bi i osjetljiva koža oko očiju ostala zaštićena.

UV zaštita nije povezana s bojom leće i time koliko su tamne. Više o bojama leća možete pročitati u članku .

Dodatni savjeti o sunčanim naočalama

Iako se to često misli, sve sunčane naočale ne nude zaštitu od UV zraka tako da je svakako potrebno gledati koji filter imaju. Potražite naočale koje blokiraju najmanje 99% UVA i UVB zračenja. Takve naočale imaju oznaku UV 400, što znači da štite od zračenja valne duljine 400 nanometara.

Nosite naočale i u hladu jer bez obzira na to što je u tamo manja izloženost štetnim zrakama, one se još uvijek odbijaju od ceste, zgrada i ostalih površina.

Sunčane naočale su vrlo važne i zimi jer snijeg odbija čak 80% UV zraka.

Čak i ako nosite kontaktne leće s UV filterom i dalje trebate sunčane naočale. Kontaktne leće štite samo dio oka, a kapci i koža oko očiju su još uvijek izloženi zračenju.

Ovdje možete pogledati cijelu ponudu sunčanih naočala na Adrialece.hr. 

 

 

Komentari

Imate li kakvih pitanja?