Tko može koristiti kontaktne leće?

Tko može koristiti kontaktne leće?

Upotreba kontaktnih leća

Gotovo svatko može nositi kontaktne leće, ali ipak postoje neka ograničenja i činjenice koje morate znati prije nego se odlučite za kupnju.

Prije korištenja kontaktnih leća potrebno se posavjetovati s oftalmologom ili optometristom. Stručnjak će obiteljskom anamnezom (postoje li u vašoj obitelji osobe s visokim krvnim tlakom, dijabetesom itd.), pregledom i iskustvom ustanoviti jeste li kandidat za nošenje kontaktnih leća. Sklonost nekim alergijama, ponavljajuće infekcije oka, upotreba određenih lijekova, operacije očiju itd., samo su neka stanja kod kojih vam možda nošenje kontaktnih leća neće biti preporučeno.

Odaberite leće koje odgovaraju vašem stilu života

Kod odabira leća trebate voditi računa o vašim životnim navikama. Jako je bitno da prije početka korištenja leća znate ponešto o upotrebi, svim prednostima i mogućim ograničenjima. Ljudi smo različiti, zato je važno da u dogovoru s optometristom ili oftalmologom odaberete idealne leće za sebe. Na odabir leća utječe mnoštvo čimbenika: vaša starost, posao i okolina gdje provodite najviše vremena te moguća ili učestala prisutnost dima, prašine, klime itd.. Optometrist ili očni liječnik će ocijeniti kako i u kojoj mjeri spomenuti faktori utječu na vaše oči.

Važnost očnih pregleda!

Nakon pitanja o povijesti bolesti i mogućim tegobama u vezi očiju, oftalmolog ili optometrist radi brzi vanjski pregled oka. Slijedi mjerenje oštrine vida i ispitivanje mogućih poremećaja (dalekovidnost, kratkovidnost, astigmatizam i sl.) te znakova očnih bolesti. Zatim će ispitati refrakciju oka, pomoću koje će odrediti najbolje leće za ispravljanje refrakcijske greške. To će učiniti koristeći instrument - refraktometar.

Slijedi pregled prednjeg segmenta oka kod kojeg se koristi biomikroskop. Pregled se sastoji i od mogućih dodatnih mjerenja, na primjer tako zvane pahimetrije, gdje se mjeri debljina rožnice, tj. promjer rožnice.
Pretrage nisu bolne!

Suho ili „mokro“ oko?

Postoji više metoda za ispitivanje (dis)funkcije vašeg suznog filma. Jedna od najpoznatijih metoda je Schirmerov test. Ispod donjih rubova kapaka stave se trakice. Nakon određenog vremena (nekoliko minuta) trakice se izvade te se očita dužina navlaženog dijela u milimetrima. Može se ustanoviti da imate normalnu funkciju suznog filma, da vašem oku nedostaje suza (suho oko) ili (rjeđe), da kod vas postoji prekomjerno suzenje.

Komentari (2)

Imate li kakvih pitanja?
marija slavulj

Postovani, mene zanima dal ja mogu nositi lece ako imam malu dioptriju...0.25..i 0.5 na ocima...hvala

Odgovor info@adrialece.hr

Poštovani, možete nositi leće i sa dioptrijom i bez. Prije prvog korištenja leća, oftalmolog vam mora odrediti dioptriju za kontaktne leće i leće koje smijete koristiti jer nisu sve leće primjerene za svako oko. Ako ste se odlučili za nošenje kontaktnih leća, preporučujemo da se svakako obratite oftalmologu za više informacija. Hvala,lp

Sandra Matić

Poštovani, mogu li ja nositi leće pošto imam i kratkovidnost i dalekovidnost. Nosila sam progersivne naočale ali mi ne odgovaraju LP

Odgovor info@adrialece.hr

Poštovani, ako imate progresivu morate naručiti progresivne/mul­tifokalne kontaktne leće. Ako želite kontaktne leće samo za blizu ili samo za daleko, morate izabrati sferične leće. Mi smo online trgovina, tako da vam ne možemo preporučiti koju dioptriju da izaberete. Pitajte vašeg oftalomologa ili optometrista, da vam savjetuje što naručiti i koju dioptriju trebate na osnovu onoga što želite.