Što sve trebate znati o dioptrijskim naočalama?

Dioptrijske naočale

Naočale su najlakši način za ispravljanje refrakcijskih grešaka oka. Kad koristite naočale za korekciju vida, možete izabrati različite vrste leća, okvira i dodatnih zaštitnih premaza.

Tipovi korekcijskih leća za naočale

Postoje dva tipa korekcijskih leća: dioptrijske leće koje služe za korekciju kratkovidnosti ili dalekovidnosti i multifokalne leće koje služe za istovremenu korekciju kratkovidnosti i dalekovidnosti (gornji dio leće služi za gledanje u daljinu, a donji za čitanje i predmete u blizini).

Multifokalne leće za naočale služe za korekciju prezbiopije. To je prirodna pojava koja se počinje javljati nakon 40. godine jer oči gube mogućnost izoštravanja predmeta u blizini.

Bifokalne leće za naočale imaju korekciju za čitanje u donjoj polovici leće, a u gornjoj korekciju za gledanje u daljinu. Postoje i posebne leće kod kojih je dio za blizinu u gornjem dijelu leće – za sve ljude koji zbog posla prema gore gledaju objekte u blizini (dvostruki-D bifokal).

Trifokalne leće za naočale imaju tri različita žarišta – za daljinu, sredinu i blizinu – sve na jednoj leći.

Progresivne leće za naočale općenito funkcioniraju kao bifokalne, odnosno trifokalne leće, ali imaju nježan prijelaz između različitih žarišta, bez vidljive crte. Iako je nježan prijelaz bolji s estetskog vidika, žarišta su vrlo mala zbog tranzicijskih dijelova te zbog toga mogu imati efekt distorzije pa oko 10% populacije ima problema s nošenjem progresivnih naočala. Zbog toga je u takvim situacijama bolje imati dvoje naočale – jedne za čitanje i jedne za daljinu.

Materijali leća za naočale

Leće za naočale su nekada bile napravljene samo od stakla, ali danas je većina napravljena od plastike. Plastične leće su puno lakše, fleksibilnije, sigurnije (manja šansa da puknu) te nude bolju UV zaštitu.

Postoje različite vrste plastičnih leća poput:

  • polikarbonatnih leća koje imaju veliku otpornost na udarce pa su idealne za ljude koji tijekom bavljenja sportom nose naočale. Iako je u tim situacijama najbolje izabrati jednodnevne kontaktne leće kako biste izbjegli i najmanju mogućnost ozljeda.
  • Trivex leća koje nude iste izdržljivost kao i polikarbonatne leće, ali smanjuju distorziju oka.
  • leća s visokim indeksom loma svjetlosti. One se preporučuju za ljude s većom dioptrijom jer su jako tanke, lagane i smanjuju distorziju oka (optičko povećanje).

Zaštitni premazi na lećama za naočale

Zaštitni slojevi na lećama su vrlo važni kako bi vaše oči ostale zdrave.

Antirefleksni premaz smanjuje odbijanje svjetlosti. Takve leće propuštaju više svjetlosti pa su kontrasti i oštrina vida bolji. Oči se ne umaraju toliko, a premaz čak smanjuje i refleksije tijekom noćne vožnje.

Drugi popularni sloj je UV filter koji štiti oči od štetnih ultra ljubičastih zraka.

Na Adrialece.hr sve leće za naočale osim spomenutog antirefleksnog i UV sloja, sadrže i tvrdi sloj koji štiti od ogrebotina i ostalih mehaničkih oštećenja, hidrofobni sloj koji smanjuje prianjanje nečistoća i kapljica vode na površinu leća te Super Clean premaz koji je jako gladak pa se nečistoće ne primaju na leću i čišćenje je puno lakše. Više o dioptrijskim naočalama i samoj izradi možete pročitati u članku .

Komentari (3)

Imate li kakvih pitanja?
MERDITA TURČINOVIĆ

Poštovani, kada če te imati u ponudi dioptrijske leče sa večim cilindrima - 6,hvala i lp.

Odgovor info@adrialece.hr

Poštovana, trenutno nemamo te informacije. Trenutno je najveći mogući cilindar +/- 3,00. Hvala na razumijevanju.

Dora

Poštovani, je li moguće ugraditi leće u postojeći okvir? Hvala unaprijed na odgovoru.

Odgovor info@adrialece.hr

Poštovani, leće ugrađujemo samo u okvire koji su kupljni kod nas. Hvala na razumijevanju.

Vesna Švenda

Poštovani, jesam li dobro shvatila da nemate multifokalne odnosno progresivne leće? Srdačan pozdrav Vesna Švenda 098 903 6886

Odgovor info@adrialece.hr

Poštovani, trenutno nemamo u ponudi progresivne leće za naočale. Uskoro ćemo i to dodati u ponudu. Lijepi pozdrav.