Fotofobija

Fotofobija (ponegdje možete pronaći i izraz svjetloplahost) nije bolest oka, već simptom mnogih očnih stanja prilikom kojih dolazi do intolerancije na svjetlost. Osobe, koje pate od fotofobije izbjegavaju čak i normalnu prirodnu svjetlost. Fotofobija može biti posljedica mnogih očnih stanja i upala, kao na primjer sindroma crvenih očiju, aniridije, albinizma, keratitisa, a može biti i posljedica komplikacije refraktivne kirurgije. Osjetljivost na svijetlo može biti povezana i s iritacijom kontaktnim lećama.

Fotofobija je najčešće prisutna kod osoba svjetlije puti i svijetlih očiju (sadrže manje pigmenta za zaštitu od jačih izvora svjetlosti). Svjetloplahost može izazvati glavobolju i dodatnu nadraženost očiju.

Važno je naglasiti, da su ponekad jako osjetljive na svjetlost i osobe, koje pate od migrene ili neke druge bolesti. U takvim primjerima stanje nije direktno povezano s očima ili očnim bolestima.

Život s fotofobijom

Najbolje rješenje za fotofobiju je tretiranje glavnog uzroka. Za osobe koje pate od fotofobije neophodno je korištenje sunčanih naočala (iako koriste kontaktne leće s UV zaštitom) i šešira sa širokim obodom. Isto tako savjetujemo vam izbjegavanje sunca ili nekih drugih izvora jake svjetlosti te upotrebu polariziranih, zatamnjenih sunčanih naočala. Takve sunčane naočale pružaju dodatnu zaštitu od blještavila.