Akantameba

Akantameba je jednostanična praživotinja, koja se nalazi u vodenim sustavima, tlu i ostalim staništima, posebice u tropskim i suptropskim područjima. Pojavljuje se i u pitkoj vodi, u kojoj unatoč prisutnosti klora, može preživjeti. Akantameba može doći u kontakt s očima nositelja kontaktnih leća na više načina, a gotovo svi su vezani na nepoštivanje pravila pravilne brige i rukovanja s kontaktnim lećama.

Akantameba

Akantameba se najčešće pojavljuje kad korisnici kontaktnih leća umjesto posebne tekućine za njegu leća kod ispiranja kontaktnih leća i posudice za pohranu leća koriste običnu vodu iz slavine. Pored toga tuširanje i kupanje s kontaktnim lećama vodi do povećanja rizika od infekcije akantamebom.

Takva infekcija može uzrokovati izuzetno jaku upalu rožnice. Najčešći simptomi upale rožnice su osjećaj svrbeža, crvenilo oka, osjećaj stranog tijela i peckanje u očima.

Peroksidna otopina uništava prisustvo akantamebe.

Wikipedia o akantamebi

Akantameba (acanthamoeba) najčešće se pojavljuje u pitkoj vodi ili ljudskoj slini. Ova praživotinja nije poznata samo u oftalmologiji, nego i u sklopu drugih oblasti (jedna od posljedica infekcije akantamebom je i dijareja). Za oftalmologiju bitan je keratitis – koji može biti prouzrokovan i akantamebom. Keratitis je teška upala prednjeg segmenta oka. Oftalmolozi u SAD i Velikoj Britaniji prvi put su se susreli s akantamebom početkom 80-ih. Akantameba često se prenosi putem kontaminacije kontaktnih leća i izaziva tešku upalu rožnice.

Oblici akantamebe

Akantameba se često zadržava na poklopčićima posudice za pohranu leća. Do kontaminacije kontaktnih leća može doći i putem prijenosa inficiranom otopinom. Do razvoja infekcije može doći u roku od 10 sekundi.

Akantameba

Akantameba pojavljuje se u dva oblika:


- Vegetativan oblik – trophozoit


- Mirujući oblik - cista

Trophozoit može se neprimjetno kretati i neovisno te aktivno razmnažati. U nepovoljnim uvjetima trophozoit promijeni svoj oblik u kapsule cisti.

Cista je jako izdržljiva i gruba stijena stanice, koja učinkovito štiti akantamebu od štetnih okolišnih utjecaja.

Akantamebi najbolje prija vodni okoliš. Najčešće se pojavljuje u stajaćoj, pitkoj vodi, kloriranoj vodi u bazenima, izvorskoj, morskoj vodi, slini, destiliranoj i čak flaširanoj vodi!

Akantameba2



Akantameba otporna je na dezinfekciju klorom. Pipe čestu budu kontaminirane akantamebom, jer se voda crpi iz rezervoara i zatvorenih posuda, a isto tako bude i u slučaju, kad naraste koncentracija kalcija. U Londonu, gdje su klimatski uvjeti slični onima u Hrvatskoj, nedavno je bila ustanovljena 2% kontaminacija akantamebom vodom iz pipe i 14% kontaminacija akantamebom vodom iz bazena.

Akantameba uzrokuje izravnu kontaminaciju vode i javlja se na rubovima protočne vodovodne instalacije, zato je ispiranje kontaktnih leća vodom iz pipe potpuno neprihvatljivo!

Infekcija akantamebom

Upala rožnice, koju u nepovoljnim uvjetima uzrokuje akantameba, može dovesti i to sljepoće. Prva infekcija akantamebom ili infekcija rožnice spominje se krajem 1974, ali ipak ne u relaciji s neprimjerenom higijenom kontaktnih leća. Krajem 80-ih ustanovljeno je 268 očnih infekcija u SAD i Europi. Sve infekcije bile su prouzrokovane jednostaničnom praživotinjom – akantamebom.

Rizik od infekcije akantamebom

Znanstveno utvrđeni čimbenici, koji mogu uzrokovati infekciju akantamebom:

- ispiranje kontaktnih leća vodom iz pipe

- pohrana kontaktnih leća u kontaminiranoj otopini

- nedovoljna ili neučinkovita dezinfekcija kontaktnih leća

- kontaktna leća u kontaktu sa slinom

- plivanje s kontaktnim lećama

- tuširanje ili kupanje s kontaktnim lećama

Infekcija ili kontaminacija akantamebom je stanje, koje prodire u samu rožnicu. Neliječeni amebni keratitis može dovesti do potencijalnog gubitka vida!

Zaštita od infekcije akantamebom

Izuzetno je važno poštovati sva higijenska pravila pri rukovanju s kontaktnim lećama i preporuke proizvođača svih proizvoda, namijenjenih njezi i brizi o kontaktnim lećama.

Terapija amebnog keratitisa je dugotrajna i provodi se i do godinu dana, ali unatoč liječenju u mnogim slučajevima dolazi do gubitka vida.

Savjetujemo vam, da vodite brigu o higijeni i njezi vaših leća te tako očuvate zdravlje vaših očiju! Ipak su prevencija i oprez najbolji saveznici vašeg zdravlja.