Lutein i zeaksantin: najbolji dodaci prehrani u borbi protiv degenerativnih bolesti očiju

Lutein i zeaksantin

Ne trebamo naglašavati koliko je važna zdrava prehrana za zdravlje cijelog tijela, pa tako i za oči. Uspijete li pojesti pet preporučenih porcija voća i povrća na dan? Ako u obroke svjesno uključujete voće i povrće, sigurni smo da konzumirate lutein i zeaksantin.

Lutein i zeaksantin su pigmenti karotenoidi koji su prisutni u brojnom bilju i vrlo su važni za zdravlje očiju. Povezani su sa smanjenim rizikom od nastanka senilne degeneracije makule – degenerativne očne bolesti koja je glavni uzrok za gubitak vida kod osoba starijih od 50 godina. U kojoj se hrani nalaze i konzumirate li dovoljnu količinu? U članku vam donosimo odgovore.

O luteinu i zeaksantinu i njihovoj ulozi kod očuvanja zdravlja očiju

Lutein i zeaksantin se nalaze u brojnim biljkama i daju im žutu boju. Velika koncentracija je u slatkom kukuruzu, zelenom lisnatom povrću (npr. špinatu i kelju). U crijevima se apsorbiraju iz tih namirnica i prelaze u krvotok. Zatim se nakupljaju u mrežnici – sloju na zadnjem dijelu oka koji je osjetljiv na svjetlost. Nalaze se posebno na malom dijelu mrežnice koji je odgovoran za centralni vid, odnosno u makuli, tj. žutoj pjegi (koja je žute boje upravo zbog ova dva pigmenta).

Lutein i zeaksantin služe kao prirodna zaštita makule od sunčeve svjetlosti jer njihov pigment filtrira plavu svjetlost, slično kao sunčane naočale. Osim toga, štite i od oksidansa koji su odgovorni za proces starenja jer uzrokuju propadanje stanica i mogu uzrokovati nastanak makularne degeneracije.

Lutein i zeaksantin djeluju u mrežnici kao prirodna zaštita žute pjege od sunčeve svjetlosti.

Ukratko o makularnoj degeneraciji

Makula ili žuta pjega je središnji dio retine ili mrežnice koja nam omogućuje centralni vid, čitanje i razlikovanje finih detalja. Degeneracija makule je bolest koja se obično javlja kod starijih osoba, obično iznad 50 godina, a rezultira gubitkom vida u središtu vidnog polja tako da se oteža i onemogućava čitanje i prepoznavanje lica, iako preostali periferni vid omogućava ostale svakodnevne aktivnosti. Faktori rizika, osim dobi, su obiteljska anamneza, pušenje te povišen krvni tlak i masnoće.

Simptomi su:

  • pojava slabljenja centralnog vida,
  • otežano čitanje,
  • nastanak centralno smještene sjene ili gubitka dijela slike u centru,
  • iskrivljene linije (npr. prilikom rješavanja križaljke u novinama),
  • problem razlikovanja boja i sporog oporavka vida pri prelasku iz svijetle prostorije u tamnu.

Iako senilna makularna degeneracija rijetko uzrokuje potpuni gubitak vida, sami možete učiniti nekoliko promjena životnog stila kako biste smanjili rizik od njenog nastanka.

Ako ste pušač, prestanite pušiti. Na suncu uvijek nosite sunčane naočale. Pazite na zdravu tjelesnu masu. Posebnu pažnju namijenite hrani i namirnicama koje konzumirate.

Neka se na vašem jelovniku pronađe što više namirnica koje sadrže lutein i zeaksantin, odnosno što više voća i povrća.

Zeaksantin i lutein u hrani – što jesti?

Ljudsko tijelo ne može proizvesti lutein i zeaksantin, zato ga morate unijeti prehranom. Većina luteina i zeaksantina se nalazi u lisnatom povrću kao što su špinat i kelj, ali i u brokuli, slatkom kukuruzu i grašku.

Jaja su također odličan izvor jer sadrže masnoće koje tijelu pomažu apsorbirati hranjive tvari. Najviše ćete napraviti za svoje oči ako na dan unesete više od 10 mg luteina i 2 mg zeaksantina.

Šest koraka do više luteina i zeaksantina u prehrani

Ovih šest koraka vam može pomoći u podizanju razine luteina i zeaksantina te održavanju zdravlja očiju:

  1. Jedite puno svježeg povrća, posebno lisnatog. Dnevno probajte pojesti 5 porcija voća i povrća.
  2. Jaja, posebno žutanjak, odličan su izvor luteina i zeaksantina. Probajte pojesti 3-4 jaja tjedno.
  3. Ne zaboravite da povrće ne smijete previše toplinski obrađivati jer to uništava hranjive tvari. Povrće kuhajte na pari.
  4. Sirovo povrće je odličan izvor luteina i zeaksantina. Ne zaboravite da se ovi pigmenti tope u mastima pa prelijte svježe povrće biljnim uljem.
  5. Povrće čuvajte u zatvorenim posudama u hladnjaku jer se pigmenti razgrađuju tijekom izlaganja svjetlosti.
  6. Većina ljudi ne uspijeva pojesti dovoljnu količinu povrća i voća te se odlučuju za dodatke prehrani.

Neka vam dodatak prehrani priskoči u pomoć

Činjenica je da rijetko konzumiramo dovoljno luteina i zeaksantina u preporučenoj dnevnoj dozi. Na prosječnom jelovniku se nađe samo 3 mg luteina i zeaksantina na dan.

Ako ni vama ne uspijeva konzumirati dovoljno voća i povrća, razmislite o tome da počnete uzimati dodatke prehrani te tako izbjegnete razvoj makularne degeneracije. Bausch and Lomb kapsule  Ocuvite Lutein Forte   sadrže optimalnu dozu nutrijenata potrebnu za održavanje zdravog vida i općenitog zdravlja očiju, uključujući C vitamin, E vitamin, cink, selen, lutein i zeaksantin.

Karotenoidi poput luteina i zeaksantina važni su za očuvanje mrežnice, što smanjuje rizik od nastanka makularne degeneracije. Vitamini C i E služe kao antioksidansi te u kombinaciji s cinkom i selenom održavaju kvalitetu vida i ojačavaju imunološki sustav. 

Preporučena doza za odraslu osobu je 1-2 kapsule na dan. 

Komentari

Imate li kakvih pitanja?