Kako zaštititi oči od UV zračenja?

Kako zaštititi oči od UV zračenja

UV zračenje i zaštita kontaktnim lećama

Danas smo već gotovo svi upoznati činjenicom da duže izlaganje suncu štetno utječe na kožu, no rijetko se govori o tome kako duže izlaganje ultraljubičastim (UV) zrakama može povećati i rizik od oboljenja očiju. Do oboljenja može doći bez obzira igrate li tenis ili odbojku u lipnju ili skijate ili snowboardate na snijegu u siječnju.

Što su UV zrake?

Ultraljubičaste zrake su sastavni dio sunčane svjetlosti i dijele se na UVA-,UVB- i UVC-zrake s obzirom na duljinu valova. Nalaze se posvuda, iako su nevidljive.
Što je kraći val, viša je energijska razina svjetlosti, a samim time i potencijalna šteta koju može uzrokovati izlaganje.
* UVA-zrake imaju najveću valnu duljinu i uzrokuju tamnjenje kože te ih se često povezuje s ranim starenjem kože.
* UVB-zrake uzrokuju opekline od sunca i povezuju se s rakom kože te problemima s vidom (npr. siva mrena).
* UVC-zrake imaju najkraću valnu duljinu i stoga su najopasnije. Srećom ih ozonski omotač u zemljinoj atmosferi blokira tako da ne dosežu površinu Zemlje.

UV zrake mogu oštetiti Vaše oči

Klinički je dokazano da dugotrajno izlaganje UV zrakama oštećuje očne kapke, rožnicu i leću. Akutno izlaganje UV svjetlosti može oštetiti prednju površinu oka, slično kao što opekline od sunca oštećuju kožu.

Kratkoročno, UV zračenje može uzrokovati aseptičnu (nezaraznu) upalu rožnice (fotokeratitis). Oko je osjetljivo posebice kad je UV zračenje popraćeno hladnim vjetrom i snijegom. To može uzrokovati privremene simptome, uključujući bol, crvene oči, osjećaj stranog tijela u oku, iznimnu osjetljivost na svjetlost i pretjerano suzenje.

Učinci dugotrajnog UV zračenja nabiru se i puno su opasniji, iako su često asimptomatični. Što su vaše oči izloženije UV zračenju, veći je rizik za nastanak oboljenja očiju koja se javljaju s godinama jer se učinci UV zračenja akumuliraju cijeli život. To uzrokuje nastanak sive mrene, oštećenje mrežnice, raka kože oko kapaka i drugih kroničnih oboljenja poput pterigije ili promjene rožnice ili spojnice.

Intenzitet UV zračenja razlikuje se s obzirom na vrijeme dana: općenito vrijedi što je sunce na nebu više, jače je UV zračenje, no to ne vrijedi za izlaganje očiju UV zračenju.
Nedavno istraživanje je pokazalo da je izlaganje UV zračenju prijepodne ili poslijepodne veće nego oko podneva. Navikli smo se zaštiti kad je sunce najviše, ali za razliku od kože, oči su na istoj razini kao sunce prijepodne i poslijepodne. Sunce je naime niže na horizontu ujutro i navečer i tada postoji veća mogućnost da ćemo ga gledati direktno.

UV zaštita je posebno važna kod djece i tinejdžera jer imaju veće zjenice i prozirnije leće od odraslih što čini njihove oči osjetljivijim na UV zrake. Osim toga, djeca i mladi provode više vremena na otvorenom i rjeđe nose sunčane naočale.

Zašto kontaktne leće s UV zaštitom?

UV zrake koje se odbiju od pločnika, trave, snijega, pijeska ili vode, mogu prodrijeti u oko čak i sa strane vaših naočala, osim ako nosite sunčane naočale zakrivljenog oblika.
Za periferne UV zrake koje prodiru do rožnice sa strane naočala, kažemo da su koncentrirane. Koncentrirane UV zrake su štetnije od UV zraka koje direktno, od naprijed dopiru do rožnice. Kontaktne leće s UV zaštitom dokazano odbijaju periferno UV zračenje.
Ne zaboravite da kontaktne leće s UV zaštitom nisu zamjena za sunčane naočale s UV zaštitom te ih je uvijek dobro koristiti u kombinaciji jer tako nude bolju zaštitu od štetnog perifernog UV zračenja.

Koje su prednosti kontaktnih leća s UV zaštitom?

* Štite od oštećenja pred UV zračenjem pomažući zaštiti unutarnju očnu strukturu i vanjske dijelove oka koje prekrivaju.
* Nude zaštitu od perifernih i odbijenih zraka koje sunčane naočale ili šešir ne blokiraju.
* Mogu biti jedina zaštita ako zaboravimo sunčane naočale ili šešir ili kada njihovo korištenje nije priručno, na primjer kod sportova gdje je puno doticaja poput nogometa ili košarke ili kod sportova na vodi.
* Kontaktne leće s UV zaštitom mogu osigurati bezbrižnu dodatnu UV zaštitu tijekom cijelog dana. Sastojak koji blokira UV zračenje je trajno ugrađen u materijal leća i neće se istrošiti ili oljuštiti.

U našoj ponudi možete pronaći veliki broj kontaktnih leća s UV zaštitom, stoga ne oklijevajte! Odaberite između TopVue Elite, Acuvue Oasys, Avaira Vitality, TopVue Plus, Biotrue OneDay itd.

Komentari

Imate li kakvih pitanja?