Kako toplo i hladno vrijeme utječe na kontaktne leće?

Kako vrijeme utječe na kontaktne leće

Ekstremni vremenski uvjeti mogu značajno utjecati na vaše zdravlje – sjetite se samo opekotina od sunca po ljeti i gripe ili prehlade zimi. Ovakvo vrijeme utječe i na kontaktne leće. U članku pročitajte kako maksimalno smanjiti vremenski utjecaj na leće.

Hladnoća

Niska razina vlage

Tijekom jeseni i zime, često se zadržavamo u grijanim prostorima što obično znači suh zrak. Zbog toga je važno da na vrijeme nabavite dovoljnu zalihu kapi za oči i umjetnih suza. Ako ste na skijanju ili na otvorenom, zaštitite oči od hladnog vjetra sunčanim ili skijaškim naočalama.

Konzumirajte dovoljno tekućine

Važno je piti dovoljno vode kako bi vaše tijelo i oči ostale hidratizirane. Konzumacija vode utječe na veće stvaranje suza.

Izbjegavajte izvore topline

Tijekom zime puno vremena provodite u zatvorenim grijanim prostorima. Bez obzira na to grijete li se pomoću ventilacije, klime, radijatora, kamina ili bilo kojeg drugog izvora topline, to može uzrokovati iritaciju i suhoću oka. Pazite da vam topli zrak ne puše direktno u oči i nabavite ovlaživač zraka.

Ne bojte se hladnoće

Kao što se leće ne mogu rastopiti u očima, tako se ne mogu ni smrznuti. Zašto? Ostaju tople zahvaljujući prirodnoj temperaturi rožnice i vaših suza. Nošenje zaštitnih naočala je svejedno preporučljivo jer sprječava isušivanje očiju i štiti od UV zraka.

Toplo vrijeme

S obzirom na to da toplije dane većina voli provoditi na otvorenom, vrlo je važno da ne izlažete oči štetnim UV zrakama. Razmislite o korištenju kontaktnih leća s UV filterom , ali ne zaboravite na dobar par sunčanih naočala jer leće neće nuditi potpunu zaštitu. Najbolje se odlučiti za polarizirane sunčane naočale, bez obzira na to je li vani -10 ili +30°C.

Spriječite kapanje znoja

Ljeti se vrlo jednostavno uznojiti, čak i ako ne vježbate. Kako biste izbjegli znoj u očima, što češće ga brišite s čela ili koristite kape i različite znojnike. Leće će vam biti zahvalne.

Ne trebate se bojati ekstremnih vrućina

Postoje razni mitovi kako se kontaktne leće mogu otopiti u očima zbog visokih temperatura (npr. ako stojite iznad roštilja). Brojni korisnici kontaktnih leća provode sate i sate na ekstremnim temperaturama i nikome se to nije dogodilo.

Oprez prilikom plivanja

Ako skačete u bazen ili more, svakako skinite kontaktne leće. Nošenje kontaktnih leća tijekom plivanja može uzrokovati iritaciju oka i različite infekcije. Ako svejedno ne možete bez kontaktnih leća, svakako stavite zaštitne naočale za plivanje.

Toplo i hladno vrijeme

Pravilna njega kontaktnih leća

Obavezno pravilno brinite za njegu svojih kontaktnih leća. Bez obzira na to kakve su temperature, mijenjajte ih na vrijeme, čistite ih odgovarajućim otopinama i pohranjujte ih u čiste posudice. Pročitajte kako pravilno brinuti za njegu leća .

Razmislite o jednodnevnim lećama

Jednodnevne leće su praktičan i zdrav izbor , bez obzira na vrijeme. Svakodnevno stavljanje svježeg para leća smanjuje mogućnost nastanka iritacije i infekcija.

Pružite svojim očima prijeko potreban odmor

Neka se vaše oči odmore. Skinite kontaktne leće i stavite naočale. To se preporučuje najmanje nekoliko sati prije spavanja, ali optimalno je da oči odmarate tijekom vikenda i posebice tijekom noći (izbjegavajte spavanje s kontaktnim lećama u očima).

Ne brinite za leće koje čekaju u pošti

Ako ste naručili leće i čekaju vas u poštanskom sandučiću cijeli dan, izložene visokim ili niskim temperaturama, nemate razloga za brigu! Brojna istraživanja i testiranja su pokazala kako kontaktne leće mogu izdržati vrlo visoke i ekstremno niske temperature.

Naručite svoje najdraže kontaktne leće »

Komentari

Imate li kakvih pitanja?