Kako pravilno čistiti i održavati dioptrijske naočale?

Čišćenje naočala

Često pišemo o tome koliko je važna pravilna njega kontaktnih leća, ali ne smijemo zaboraviti ni na to kako čistiti naočale. Naime, pogrešnim načinima čišćenja možete uzrokovati nastanak oštećenja i ogrebotina. U članku vam donosimo nekoliko savjeta za pravilno održavanje naočala kako bi trajale što duže.

Čiste ruke

Prije čišćenja naočala operite ruke kako ne biste prenijeli prljavštinu poput prašine, ostataka kreme i slično. Koristite sapun koji ne sadrži losion i pazite da vam na rukama ne ostanu vlakna od ručnika.

Ispiranje mlakom vodom i sapunom za posuđe

Najbolje da naočale ispirete mlakom vodom jer vruća može uništiti premaz na lećama. Ispiranje je potrebno kako biste odstranili prašinu i ostale mehaničke čestice koje bi mogle ogrebati naočale prilikom čišćenja.

Kako biste skinuli svu masnoću, stavite kap sredstva za pranje posuđa, ali pazite da ne sadrži losion za ruke. Nježno trljajte svaku stranu leće i sve dijelove okvira (uključujući dio za nos i dijelove koji dolaze iza ušiju). Dobro isperite kako leće ne bi ostale zamrljane nakon sušenja.

Obrišite naočale tkaninom koja ne ostavlja vlakna

Važno je da krpica kojom ćete brisati naočale ne ostavlja vlakna i da se na njoj ne nalaze mrvice i druge čestice koje bi mogle oštetiti leće. Najbolje da koristite krpicu od mikrovlakana.

Kako ne čistiti naočale?

Ne koristite sredstva za pranje prozora ili čišćenje glatkih površina jer neki od sastojaka mogu oštetiti leće i premaze koji se na njima nalaze. Ne upotrebljavajte slinu za čišćenje leća. Ne brišite naočale papirnatim ručnicima ili toaletnim papirom jer mogu oštetiti leće. Ne koristite rub majice za brisanje naočala, pogotovo kad su leće suhe jer ih na taj način možete oštetiti.

Kako se riješiti sitnih ogrebotina na lećama na naočalama?

Važno je da uklonite svu prašinu s naočala (isperite ih mlakom vodom i obrišite krpom od mikrovlakana). Upotrijebite tekućinu za čišćenje naočala kako biste odstranili sve mrlje. Nakon toga uzmite sodu bikarbonu ili pastu za zube, ali budite oprezni da nije abrazivna. Sodu pomiješajte s malo vode dok ne dobijete gustu pastu. Nanesite pastu za zube ili sodu na mjesta sa sitnim ogrebotinama i polirajte kružnim pokretima vunenom krpicom, otprilike 30 sekundi. Isperite naočale hladnom vodom i osušite ih, a ako ogrebotine i dalje budu prisutne, ponovite postupak.

Komentari (2)

Imate li kakvih pitanja?
Željko Gojmerac

Poštovani! Niste spomenuli vlažne maramice za čišćenje naočala koje možete nabaviti u svakom centru...kako one djeluju...na stakla,zaštitne slojeve i.t.d. Lp Željko!

Odgovor info@adrialece.hr

Poštovani, naočale čistite sa vodom i krpicom za čiščenje naočala odnosno sa proizvodima koji su namijenjeni čiščenju naočala.

jazon arg

Iz teksta nije razvidno čime se točno nanosi sapun ili sredstvo za pranje kad se peru naočale. Rukama, nekom mekanom krpom ili nečim trećim? Također, kad se naočale brišu krpom sa mikrovlaknima nema mrlja samo prvi put kad je krpa svježe oprana, a drugi i svaki sljedeći put ostanu mucice, tako da se mora uvijek koristiti nova krpa sa mikrofibrom. Trebalo bi imati bar desetak takvih krpica, a ako se naočale peru više puta dnevno onda i pedesetak.

Odgovor info@adrialece.hr

Sapun ili sredstvo za pranje možete nanijeti na sam okvir (jednu kap) te na svoj prst. Dobro isperite obje strane leća i okvir. Ukoliko dobro ne isperete sredstvo za pranje, leće će ostati zamrljane kada se osuše. Možete koristiti meku krpicu te njom oprati naočale ili prstom blago prođete preko stakala. Krpa od mikrovlakana ne smije ostavljati mucice, posebno ne nakon jednog pranja. Pokušajte kupiti kvalitetniju krpicu koju možete koristiti duže vrijeme.