Hrana za zdrave oči

Hrana za oči

Oči su dragocjen organ koji nam omogućuje da vidimo. Moramo ga čuvati jer je jasan vid najveće bogatstvo. Zdravlje očiju u velikoj mjeri ovisi od našeg stila života, ponajviše ishrane. Za zdravlje očiju općenito je važna zdrava i raznolika ishrana, ali određene namirnice su melem za oči jer sadrže vitamine, minerale i različite fitonutrijente koji imaju snažan antioksidativni učinak i tako čuvaju vid.

Donosimo vam nekoliko savjeta kako sačuvati zdravlje očiju uz pomoć pravilne ishrane. 

Mrkva za bolji vid

Namirnice za zdrave oči

Kad je riječ o zdravoj ishrani za oči, prvo na što pomislimo je mrkva. Mrkva je zaista najpoznatija hrana koja štiti naš vid. Bogat je izvor vitamina A i karotena. Napominjemo kako termičkom obradom (kuhanjem) većina povrća gubi vitamine i minerale koji su potrebni za zdravlje vaših očiju.

vitamin A

Vitamin A/ Beta-karoten

Vitamin A je najpoznatiji "vitamin za oči" jer sudjeluje u stvaranju rodopsina, vidnog pigmenta koji se nalazi u očnoj mrežnici i nužan je za prilagodbu oka na svjetlost slabijeg intenziteta, odnosno polumrak i mrak. Dugotrajni nedostatak vitamina A može izazvati noćno sljepilo. Sigurno odmalena slušate kako za zdrav vid treba jesti mrkvu. Mrkva naime sadrži vitamin A i karotene, najviše beta-karotena. Beta-karoten je jedan od najmoćnijih prirodnih   antioksidansa. Vitamin A nalazi se i u životinjskim proizvodima (npr. u maslacu, jetrima, žumanjcima) te u biljnim proizvodima: dinja, marelica, blitva, brokula itd.

vitamin C Vitamin C

Vitamin C izvrstan je antioksidant, štiti od slobodnih radikala i pomaže u liječenju očiju. Usporava degeneraciju povezanu sa starenjem i stvara otpornost na razvoj očne mrene. Također, očna leća i suzna tekućina sadrže visoke koncentracije vitamina C. Hrana bogata vitaminom C uključuje agrume, šipak, crni ribiz, crvenu papriku, brokulu, bobičasto voće, tropsko voće, krumpir, rajčicu, kelj, špinat i cvjetaču.

vitamin E Vitamin E

Vitamin E topiv je u mastima i kao jak antioksidans čuva zdravlje očiju. Pomaže u sprječavanju razvoja makularne degeneracije, očne mrene te staračke dalekovidnosti. Najbogatiji izvor su klice žitarica, orašasti plodovi, orasi, bademi, suncokretove sjemenke, margarin od kukuruznog ulja, hladno prešana biljna ulja, avokado, špinat, šparoga i žumanjak.

karotenoidi Karotenoidi

Karotenoidi su prirodni biljni pigmenti (žuti, narančasti, crveni) prisutni u listovima, plodovima i cvjetovima voća i povrća. Topivi su u mastima, snažni antioksidansi i pomažu kod bolesti imunološkog sustava. Poboljšavaju vid i sprječavaju bolesti oka povezane sa starošću, poput makularne degeneracije. Karotenoidi nalaze se u špinatu i drugom zelenom povrću, brokuli, paprici, kukuruzu, rajčici, mahunama, mandarinama, breskvama itd.

cink Cink

Cink je esencijalni mineral, neophodan za zdravlje vaših očiju te je odgovoran za prilagodbu na tamu jer sudjeluje u metabolizmu vitamina A. Nalazi se u crvenom mesu, ribama, peradi, kamenicama, škampima, rakovima, školjkama, zatim cjelovitim žitaricama, kuhanom zelenju, grašku, suncokretovom sjemenu, siru, jogurtu itd.

Komentari

Imate li kakvih pitanja?