Činjenice o suhom oku

Suho oko

Suho oko ili sindrom suhog oka je stanje u kojem količina i / ili kvaliteta suza ne održava površinu oka adekvatno vlažnom. Suze tvore glatku površinu oka koja ima veliku važnost za postizanje oštrine vida, osigurava prolaz kisika do rožnice te vlaži površinu rožnice i spojnice.

Stručnjaci procjenjuju kako suho oko utječe na milijune odraslih osoba. Rizik od pojave suhog oka raste s godinama. Žene češće pate od sindroma suhog oka u usporedbi s muškarcima te kod njih to može biti povezano s hormonalnim promjenama. Procjenjuje se kako problem suhog oka ima oko 75 posto starijih žena. 

Mogući su mnogi uzroci sindroma suhog oka poput snižene efikasnosti žlijezda ili njihovo odumiranje uslijed bolesti kao što je dijabetes. Neki od uzroka su i određene autoimune bolesti kao što su lupus, reumatoidni artritis ili poremećaj štitnjače. 

Koji su simptomi suhog oka?

Suho oko uzrokuje osjećaj grebanja ili osjećaj stranog tijela u oku. Drugi simptomi uključuju peckanje, suvišno suzenje nakon čega slijedi suhoća, iscjedak, bol i crvenilo u oku. Osobe sa suhim očima mogu osjećati kao da su im kapci teški i mogu doživjeti zamagljen vid. U uznapredovalom stadiju bolesti javljaju se bol i snažna fotofobija. 

Što su suze i kako su povezane sa suhim očima?

U zdravom oku, suze koje podmazuju, nazivaju se i bazalne, neprestano vlaže rožnicu, čistu, vanjsku površinu oka koja ima oblik kupole. Svakim treptajem oka, bazalne suze prelaze preko rožnice, njeguju njene stanice i osiguravaju sloj tekuće zaštite od okoline. Kada žlijezde u blizini svakog oka ne uspiju proizvesti dovoljno bazalnih suza ili kad se promijeni sastav suza, zdravlje oka i vida može biti ugroženo. Vid može biti pogođen jer suze na površini oka igraju važnu ulogu u fokusiranju svjetla.

Suze su složena mješavina masnih ulja, vode, sluzi i više od 1500 različitih bjelančevina, zahvaljujući čemu je površina oka glatka i zaštićena od okoline, uzroka iritacija i zaraznih patogena. Suze se oblikuju u tri sloja:
• Vanjski, masni (lipidni) sloj, proizveden od Meibomovih žlijezda, zadržava suze od prebrzog isparavanja i pomaže suzama da ostanu na oku.
• Srednji sloj sadrži vodeni dio suza i proteine ​​topljive u vodi. Ovaj sloj proizvodi glavna suzna žlijezda i pomoćne suzne žlijezde. Ona hrani rožnicu i konjunktivu, sluznu membranu koja prekriva cijelu prednju stranu i unutarnje strane kapaka.
• Unutarnji sloj, proizveden pomoću vrčastih stanica, veže vodu iz vodenog sloja kako bi se osiguralo da oko ostane vlažno.

Što uzrokuje suho oko?

Suho oko može se pojaviti kada se proizvodnja bazalnih suza smanji, poveća isparavanje suza ili sastav suza postane neuravnotežen.
Čimbenici koji mogu pridonijeti suhom oku:
• Lijekovi koji uključuju antihistaminike, dekongestive, antidepresive, kontracepcijske pilule, hormonsku zamjensku terapiju za ublažavanje simptoma menopauze i lijekovi za anksioznost, Parkinsonovu bolest i visoki krvni tlak su povezani sa suhim očima.
• Starenje je faktor rizika za smanjenje proizvodnje suza. Suho oko je uobičajeno kod osoba starijih od 50 godina.
• Rosacea (upalna bolest kože) i blefaritis (upalna bolest kapka) mogu poremetiti funkciju Meibomovih žlijezda.
• Autoimuni poremećaji poput Sjögrenovog sindroma, lupusa, skleroderme i reumatoidnog artritisa i drugih poremećaja kao što su dijabetes, poremećaji štitnjače i nedostatak vitamina A povezani su sa suhim očima.
• Žene češće pate od ovog sindroma zbog hormonalne promjene tijekom trudnoće i nakon menopauze.
• Vjetrovito, zadimljeno ili suho okruženje povećavaju isparavanje suza.
• Sezonske alergije mogu pridonijeti razvoju suhog oka.
• Dugotrajna razdoblja gledanja u zaslon potiču nedovoljno treptanje.
• Laserska operacija oka može uzrokovati privremene simptome suhog oka.

Kako se dijagnosticira i liječi suho oko?

Osobe sa simptomima suhog oka trebaju se posavjetovati s profesionalnim očnim liječnikom kako bi utvrdili uzrok, koji vodi do načina liječenja.

Zamijenite prirodne suze umjetnima

Vrlo malo uzroka suhog oka je moguće odstraniti te tako izliječiti bolest. Zato je osnova za liječenje početi koristiti umjetne suze .

Promijenite lijekove

Posavjetujte se s liječnikom o zamjeni lijekova na alternativne lijekove koji nisu povezani sa suhim očima. To može ublažiti simptome suhog oka.

Bezreceptni (OTC) topikalni lijekovi  

Blagi simptomi suhog oka mogu se liječiti lijekovima bez recepta kao što su umjetne suze, gelovi i masti.

Promjene u okolišu i životnom stilu

Smanjivanjem vremena provedenog ispred zaslona i uzimanje povremenih pauza može pomoći. Zatvaranje oči na nekoliko minuta ili treptanje nekoliko sekundi može nadopuniti bazalne suze i raširiti ih ravnomjernije preko očiju. Sunčane naočale koje zaokruže lice i imaju bočnu zaštitu blokiraju vjetar i suhi zrak te mogu smanjiti simptome u vjetrovitim ili suhim uvjetima. Prestanak pušenja i ograničavanje izloženosti sekundarnom dimu može također pomoći.

Kirurške opcije

Punktalni čepovi izrađeni od silikona ili kolagena mogu se umetnuti kako bi se djelomično ili potpuno začepili suzni kanali na unutarnjim kutovima oka kako bi se zadržale suze od isušivanja.

Komentari

Imate li kakvih pitanja?